Henglein Frische Kartoffeltaler
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 674kj (162 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 674kj (162 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 6.779661016949152% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 6.8% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 4 |
| Sodium | 320mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'assiette D'antoine Piémontaise Au Jambon Supérieur (Similarity score: 9.57)
- Vegan Chipotle Dip (Similarity score: 12.79)
- S&b Healthy Food Doctor Hummus Doctor Hummus, Chipotle Dip (Similarity score: 12.79)
- Delhaize Rice Noodles Curry (Similarity score: 13.03)
- U Taboulé Au Poulet (Similarity score: 15.36)
- Halls Defense Cough Drops Assorted Citrus Sugar Free1x25 Pc (Similarity score: 16.92)
- Taboulé Oriental Raisins Secs (Similarity score: 16.99)
- Coleslaw (Similarity score: 17.32)
- Coleslaw (Similarity score: 17.32)
- Coleslaw (Similarity score: 17.32)
- Coleslaw (Similarity score: 17.32)
- Carrefour Pommes De Terre Au Romarin (Similarity score: 17.91)
- Uncle Ben's Langkorn Reis Express Mexikanisch (Similarity score: 17.99)
- Il Pastaio, Patarò Gnocchi De Pomme De Terre (Similarity score: 17.99)
- Guacamole (Similarity score: 18.18)
Ingredients List
- Table Potatoes
- Rapeseed Oil
- Corn Flour
- Green Onion
- Quinoa
- Salt
- Dextrose
- Spice
- Lemon Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)