Heirloom puttanesca
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 232kj (56 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 232kj (56 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.5873015873015999g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.59g |
| Saturated Fat | 0.3968253968254g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 341.26984126984mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 341.3mg |
| Sugars | 3.968253968254g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Florenti Sauce Provencale (Similarity score: 6.32)
- Gut Bio Gemüsepfanne Französische Arr (Similarity score: 9.08)
- The Silver Palate Tomato Basil San Marzano Blend Whole Tomato Pasta Sauce (Similarity score: 9.37)
- Carrefour Classic,carrefour Champignons À La Grecque (Similarity score: 10.83)
- Salsa Pronta Ciliegino (Similarity score: 12.47)
- Mia's Kitchen Sriracha (Similarity score: 13.04)
- Sauce Tomate Et Aubergines Biologique (Similarity score: 13.83)
- Harmons Inc Roasted Red Pepper Sauce (Similarity score: 15.22)
- Harmons, Harmons Inc Harmons, Arrabbiata Sauce (Similarity score: 15.22)
- Delicato Sauce Tomate Basilic (Similarity score: 15.73)
- Mia's Kitchen Arrabbiata Pasta Sauce, Arrabbiata (Similarity score: 16.79)
- Chicken Noodle Soup (Similarity score: 17.53)
- Classico Sauce Tomate Et Pesto (Similarity score: 17.87)
- Ferrer Gazpacho Rode Biet (Similarity score: 18.28)
- Gazpacho Aux Bettraves Avec Huile D'olive (Similarity score: 18.28)