Heinz Soup of day
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 205kj (49 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 205kj (49 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.789473684210526% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.8% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 3.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonpreu Gaspatxo Fresc Suau (Similarity score: 2.63)
- Bo De Debo Gazpacho Suave (Similarity score: 6.24)
- Sugo Alla Napoletana (Similarity score: 7.01)
- Naturello Minestrone Di Verdure (Similarity score: 11.69)
- Naturello Minestrone Di Verdure (Similarity score: 11.69)
- Dcoop Salsa Brava (Similarity score: 12.23)
- Hacendado Veggierroz Coliflor Con Verduras (Similarity score: 12.46)
- Jean Martin Soupe Au Pistou (Similarity score: 12.88)
- Bjorg À Table,bjorg Mijoté Haricots Verts, Tomates & Persil (Similarity score: 13.60)
- Italiamo Salsa Di Pomodoro Ciliegino (Similarity score: 14.05)
- Fiesta Chopped Salad Kit (Similarity score: 14.72)
- Euroverde Contorno Di Verdure (Similarity score: 16.29)
- Euroverde Contorno Di Verdure (Similarity score: 16.29)
- New Covent Garden Soup Co Soupe Fraîche Lentilles & Bacon Fumé (Similarity score: 18.09)
- Healthy Choice Hearty Chicken Soup, 15 Oz (Similarity score: 18.36)