Heinz Hot Pepper
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 167kj (40 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 167kj (40 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 6 |
| Sodium | 600mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 600mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Frontera Medium Green Chile Enchilada Sauce With Roasted Tomatillo & Garlic, Green Chile (Similarity score: 13.49)
- Tentacules Encornet Géant Saumurés (Similarity score: 16.12)
- Anneaux Encornet Géant Saumurés (Similarity score: 16.12)
- Lamelles Encornet Geant Saumurés (Similarity score: 16.12)
- Eliges Ensalada Mediterránea (Similarity score: 18.25)
- Lidl Mild Salsa Dip (Similarity score: 23.08)
- L'apéro Du Poissonnier,les Entrée De La Mer Bouchées De Poulpe, Ciboulette, Thym Et Piment D'espelette (Similarity score: 23.36)
- Le Gusto Sauce Chasseur (Similarity score: 24.66)
- Clean Food Slim Ketchup (Similarity score: 26.38)
- Eroski Ensaladas Mediterranea (Similarity score: 26.79)
- Snack Fun Snack Fun Dips Hot Salsa (Similarity score: 27.14)
- Queso Blanco (Similarity score: 29.76)
- Maggi Guten Appetit, Sternchen Suppe (Similarity score: 31.35)
- Gut & Günstig Thai Suppe (Similarity score: 32.96)
- Gut & Günstig Thai Suppe Mit Hühnerfleisch Und Glasnudeln (Similarity score: 34.25)
Ingredients List
- Vinegar
- Mustard Powder
- Garlic
- Spice Extract
- Thickener
- Water
- Bell Pepper
- Chili Pepper
- Modified Starch
- Salt
- Onion
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)