Heart shaped chocolates
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2092kj (500 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2092kj (500 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 27 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 16.67g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.65024818633066% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.7% |
| Saturated Fat Value | 16.7g |
| Score | 25 |
| Sodium | 119mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 119mg |
| Sugars | 57.14g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 57.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creamy Milk Chocolate With Crisped Rice Heart Shaped Chocolates (Similarity score: 0.00)
- Ferrara Candy Company Milk Chocolate Stars (Similarity score: 3.27)
- Milk Chocolate Caramel, Milk Chocolate (Similarity score: 7.84)
- Ferrara Pan Candy Co Milk Chocolate (Similarity score: 9.31)
- Savory Foods Inc Milk Chocolate Bar (Similarity score: 11.66)
- Nassau Candy Distributors Inc Nassau Candy, Milk Chocolate Covered Malt Balls (Similarity score: 11.71)
- Peanut Butter Cup (Similarity score: 11.78)
- The South Bend Chocolate Company The Great American, Malted Milk Ball, Peanut Butter (Similarity score: 11.88)
- Koro Bille De Riz Chocolat Et Cannelle (Similarity score: 11.97)
- Milk Chocolate Silky Smooth Promises (Similarity score: 11.98)
- Hazelnut Spread Chocolate Candies (Similarity score: 12.35)
- Hazelnut Spread Chocolate Candies, Hazelnut Spread (Similarity score: 12.44)
- Handmade Pumpkin Pie Truffles (Similarity score: 12.66)
- Milka, Milkinis Schoko Drops (Similarity score: 12.93)
- Hershey's Hershey’s Reese’s Pieces Candy (Similarity score: 13.11)
Ingredients List
- Milk Chocolate
- Puffed Rice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)