HEALTHY CHOICE Bean and Ham Soup, 15 OZ
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 301kj (72 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 301kj (72 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.02g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.02g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 40% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -3 |
| Sodium | 193mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 193mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Healthy Choice Split Pea And Ham Soup, 15 Oz (Similarity score: 7.41)
- Tesco Tesco Lentil & Bacon Soup (Similarity score: 12.62)
- Marzo Lentejas (Similarity score: 12.69)
- Alnatura Erbsen, Extra Fein (Similarity score: 14.45)
- Alnatura Kartoffel Püree (Similarity score: 15.75)
- Marzo Lentejas Extra (Similarity score: 15.77)
- Morrisons Spaghetti Bolognese (Similarity score: 16.87)
- Vodka Pasta Sauce (Similarity score: 19.78)
- Carrefour Chou Fleur, Butternut, Riz Noir & Filet De Limande (Similarity score: 19.83)
- New Covent Garden Soup Co Chicken Soup 600g (Similarity score: 19.84)
- Langostino Crudo (Similarity score: 20.17)
- Pfanni Kartoffelpüree Das Herzhafte (Similarity score: 20.50)
- Pacific Pacific, Pasta O's, Pasta In Tomato Sauce (Similarity score: 21.09)
- Vegetarian Creamy Tomato Basil Soup (Similarity score: 21.35)
- Despar, Spar Vongole Del Pacifico Sgusciate, Cotte E Surgelate (Similarity score: 21.72)
Ingredients List
- Water
- Wheat Flour
- Bacon Fat
- Flavouring
- Salt
- E508
- Pork Stock
- Ham Flavor
- Beef Broth
- Chicken Flavouring
- Yeast Extract
- Prepared Navy Beans
- Chicken Broth
- Natural Smoke Flavouring
- Disodium Inosinate And Guanylate
- E330
- E150a
- Carrot
- Ham Water Added
- Prepared Red Beans
- Potato
- Celery
- Less Than 2% Of
- Brown Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)