Havregryn/ Flocons d'avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1519kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1519kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 21.21212121212121% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.2% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | 0 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tipiak Couscous Aïcha Moyen (Similarity score: 2.95)
- Coop Penne (Similarity score: 4.26)
- Coop Pasta Fusilli (Similarity score: 4.26)
- Coop Spaghetti (Similarity score: 4.26)
- Coop Maccheroni (Similarity score: 4.26)
- Coop,pastificio Di Martino Gaetano & F Ili Coop Pasta Secca Spaghetti No 5 (Similarity score: 4.26)
- Spar Bio Dinkel Flakes (Similarity score: 4.81)
- Netto Couscous Grain Moyen (Similarity score: 4.85)
- Saint Eloi Couscous Grain Moyen (Similarity score: 4.85)
- Bio, Gut Bio Nudeln Fusilli (Similarity score: 4.88)
- Zabler Nudeln Hochzeitnudeln (Similarity score: 4.94)
- Zabler Spirelli (Similarity score: 4.94)
- Green Organics Farfalle (Similarity score: 5.82)
- Green Organics Penne Rigate (Similarity score: 5.82)
- Dmbio,dm Bio Buchweizen (Similarity score: 5.85)