Harvest Fresh Raw Pepitas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2230kj (533 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2230kj (533 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23.33g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 23.078698361412417% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.1% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 10 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 3.33g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nature's Place Nature's Place, Organic Sunflower Seeds (Similarity score: 14.07)
- Graines De Citrouille (Similarity score: 15.62)
- Biodynamic Life Μαύρο Σουσάμι Βιολογικό (Similarity score: 18.15)
- El Granero De Levante Crema De Cacahuete (Similarity score: 18.38)
- Raw Cashews (Similarity score: 23.70)
- Sage Valley Pine Nuts (Similarity score: 24.38)
- All American Nut & Candy Corp Hulled Raw Sunflower Kernels (Similarity score: 24.83)
- Terrafertil Chia Life (Similarity score: 24.96)
- Frutos Secos Crudos (Similarity score: 25.23)
- Dark Chocolate Covered Walnuts (Similarity score: 26.28)
- Dark Chocolate Peanut Butter, Dark Chocolate (Similarity score: 26.40)
- Nolita Granola Sporty Bio | Low Carb | Keto | Paleo (Similarity score: 26.47)
- Moulin Des Moines Tournesol Decortique (Similarity score: 26.94)
- Greenweez Mix Graines Tournesol, Courge, Raisin, Noisette (Similarity score: 27.11)
- Raw Cashews (Similarity score: 27.18)
Ingredients List
- Raw Pepitas
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)