Harvest Basket,Lidl Harvest Basket Instant Mashed Potato with Milk
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 248kj (60 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 248kj (60 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 230mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 230mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lentille Corail & Cumin Bio (Similarity score: 15.76)
- Woolworths Select Creamy Pumpkin Soap (Similarity score: 16.93)
- Buffé,piwa Food Potatis Mos (Similarity score: 16.94)
- Tesco Guacamole (Similarity score: 17.84)
- Amy's Organic Soups, Roasted Red Pepper & Tomato (Similarity score: 20.02)
- Campbell's Well Yes Soup Butternut Squash Apple (Similarity score: 24.26)
- Campbell's Well Yes Soup Butternut Squash Apple (Similarity score: 24.26)
- Pfanni Kartoffel Snack Orientalisch (Similarity score: 25.09)
- La Belle Chaurienne Bœuf Bourguignon Et Ses Petits Légumes (Similarity score: 26.10)
- Knorr Thai Red Curry With Rice Noodles (Similarity score: 27.10)
- Tomato & Basil Cup Soup With Croutons (Similarity score: 27.29)
- Knorr Knorr Nouilles De Riz Indonésienne Coco Citronnelle (Similarity score: 27.47)
- Karine & Jeff,le Bonheur Est Dans Le Pot Soupe Des Andes (Similarity score: 28.28)
- No Beans Chili (Similarity score: 28.61)
- Kerguillet Kéfir (Similarity score: 28.76)
Ingredients List
- Potato
- Whole Milk Powder
- Salt
- Emulsifier
- Natural Flavouring
- Antioxidant
- Turmeric
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)