Harris Teeter Pasta Sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 259kj (62 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 259kj (62 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.090909090909092 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9.1 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.56g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.56g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 430mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 430mg |
| Sugars | 7.03g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kroger Homestyle Pasta Sauce, Marinara (Similarity score: 9.74)
- Primo & Mary's Black Bean & Corn Salsa (Similarity score: 10.96)
- Primo & Mary's Black Bean & Corn Salsa (Similarity score: 10.96)
- Delgrosso Foods Inc Delgrosso, Deluxe Pizza Sauce (Similarity score: 11.76)
- Mama, Mama Mary's Mama Mary's, Gourmet Pizza Sauce, Pepperoni (Similarity score: 12.10)
- Pizza Sauce, Pepperoni (Similarity score: 12.10)
- Del Grosso Del Grosso, Pizza Sauce, Pepperoni Flavored (Similarity score: 12.10)
- Weis Black Bean & Corn Medium Salsa (Similarity score: 12.57)
- Salsa, Black Bean & Corn (Similarity score: 12.57)
- Tallarico's Tallarico's, Pizza Sauce (Similarity score: 13.02)
- Hunt's, Thick & Rich, Premium Pasta Sauce, Original, Original (Similarity score: 13.45)
- Newman's Own Pineapple Salsa (Similarity score: 14.14)
- Tomato Condensed Soup (Similarity score: 14.19)
- Copper Leaf Gourmet Bruschetta (Similarity score: 14.32)
- Italien Herb Pasta Sauce (Similarity score: 14.87)
Ingredients List
- Tomato Puree
- Romano Cheese
- Basil
- Diced Tomatoes In Tomato Juice
- Sugar
- Soya Oil
- Salt
- Dehydrated Onion
- Garlic
- Spice
- E330
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)