Harris Teeter Chicken & dumplings soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 238kj (57 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 238kj (57 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.45g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.45g |
| Saturated Fat | 0.61g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 265mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 265mg |
| Sugars | 0.82g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.82g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Roundy's Roundy's, Select, Chicken Dumpling Soup (Similarity score: 0.00)
- Ahold Chicken & Chorizo Sausage Gumbo Soup (Similarity score: 0.99)
- Imagine Classic Corn Chowder Soup (Similarity score: 14.13)
- Baxters Cream Of Chicken Soup (Similarity score: 14.54)
- Family Farms Market Bacon Wrapped Stuffed Chicken Breast (Similarity score: 17.85)
- Soupe De Poisson (Similarity score: 18.20)
- Soupe De Poissons (Similarity score: 18.20)
- L Ile Bleue,l'île Bleue Soupe Poissons 100% Pêche Bretonne (Similarity score: 19.87)
- Penne Rigate (Similarity score: 20.71)
- Carrefour Bio,carrefour Purée Aux Carottes (Similarity score: 20.80)
- Essential Everyday Essential Everyday, Chunky Soup, Gumbo, Grilled Chicken & Sausage, Made With Lean Chicken Meat (Similarity score: 21.27)
- Schuncks Grilled Chicken And Sausage Gumbo Soup (Similarity score: 21.27)
- Chunky Gumbo With Chicken & Andouille Sausage Soup, Gumbo (Similarity score: 21.27)
- Pacific Bisque, Roasted Red Pepper & Tomato (Similarity score: 22.09)
- Smoked Haddock & Salmon Chowder (Similarity score: 22.92)
Ingredients List
- Filtered Water
- Chicken Broth
- Potato Starch
- E171
- Sea Salt
- Sugar
- Onion Powder
- Natural Flavouring
- Garlic Powder
- Yeast Extract
- Spice
- Spaetzle Dumplings
- E160ai
- Cooked White Chicken Meat
- Carrot
- Celery
- Fortified Wheat Flour
- Modified Corn Starch
- Cream Green Beans
- Green Peas
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)