Harmons Inc Spaghetti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 12.28g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.28g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 2mg |
| Sugars | 1.75g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Semolina Artisanal Pasta Conchiglie, Semolina Artisanal Pasta (Similarity score: 2.83)
- Semolina Artisanal Pasta Semilona Artisanal Pasta, Strozzapreti Pasta (Similarity score: 2.83)
- Semolina Artisanal Pasta Semolina Artisanal Pasta, Creste Di Gallo Pasta (Similarity score: 2.83)
- Semolina Artisanal Pasta Semilona Artisanal Pasta, Fusilli Pasta (Similarity score: 2.83)
- Semolina Artisanal Pasta Semolina, Rigatoni (Similarity score: 2.83)
- Semolina Artisanal Pasta Semolina, Cochiglie Pastina (Similarity score: 2.83)
- Italpasta Italpasta Tornillo (Similarity score: 4.40)
- Bionaturae 100% Organic Durum Semolina Spaghetti (Similarity score: 4.51)
- White Popping Corn Kernels (Similarity score: 6.22)
- Schnucks White Popcorn Kernels (Similarity score: 6.22)
- White Popcorn Kernels (Similarity score: 6.22)
- 100% Organic Brown Rice Gluten Free Pasta Shells (Similarity score: 6.23)
- Jovial, Jovial Foods Inc Brown Rice Pasta 100% Organic Whole Grain Farfalle (Similarity score: 6.23)
- Brown Rice Pasta (Similarity score: 6.23)
- Jyoti Natural Foods Brown Basmati Rice (Similarity score: 6.23)
Ingredients List
- Enriched Durum Semolina Flour
- Black Pepper
- Oil Of Lemon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)