Gut & Günstig Eiscreme Walnuss
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 549kj (132 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 549kj (132 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 48.275862068965516% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 48.3% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 21.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bio Cesta Flan De Huevo Ecológico (Similarity score: 13.58)
- Milbona Iles Flottantes (Similarity score: 14.40)
- Senoble Véritable Ile Flottante & Sa Vanille De Madagascar (Similarity score: 14.40)
- Polar, Wells Enterprises Inc Ice Cream Bars (Similarity score: 15.10)
- Vo Crème Anglaise À La Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 16.07)
- Flan De Mató Sin Gluten (Similarity score: 16.67)
- Llet Nostra Flam De Mató (Similarity score: 16.67)
- Lait Du Forez Crème Anglaise (Similarity score: 17.03)
- Natürli Joghurt Schoggi 180gr (Similarity score: 17.89)
- Synnøve,rema 1000 Karamellpudding (Similarity score: 18.28)
- La Fermière La Semoule Au Lait (Similarity score: 18.66)
- Michel Et Augustin La Vache En Pot À La Vanille De Madagascar 1kg (Similarity score: 18.67)
- Michel Et Augustin La Vache En Pot À La Vanille De Madagascar 500g (Similarity score: 18.67)
- Carrefour Discount, Carrefour Île Flottante Sur Lit De Crème Anglaise (Similarity score: 18.70)
- La Fermière,tarpinian,sa La Fermière Thé Menthe (Similarity score: 19.00)