Gut & Günstig,Edeka Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 689kj (165 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 689kj (165 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.5g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 70.58823529411765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.6% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 4 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mozzarella Light (Similarity score: 1.41)
- Goldsteig Mozzarella Light (Similarity score: 1.41)
- Villa Gusto Mozzarella Halbfett, Nimm's Leicht (Similarity score: 1.41)
- Korrekt Mozzarella (Similarity score: 1.58)
- Jeden Tag Mozzarella Light (Similarity score: 1.58)
- K Classic (Similarity score: 14.16)
- Ambrosi Burrata Con Erba Cipollina (Similarity score: 17.21)
- Léger,migros Mozzarella (Similarity score: 19.58)
- Ricotta (Similarity score: 22.81)
- Käserei Bayreuth Mozzarella Bellezza Light (Similarity score: 22.82)
- Cancoillotte À L'ail Rose De Lautrec (Similarity score: 25.29)
- Dirollo Dirollo Fresh Mozzarella (Similarity score: 25.47)
- Rôti De Porc Façon Orloff (Similarity score: 25.63)
- Cancoillotte Au Vin Jaune (Similarity score: 26.05)
- Roti De Porc Facon Orloff (Similarity score: 26.25)
Ingredients List
- Lactic Ferments
- E330
- Acid
- Milk
- Rennet
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)