Gummy kabob
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 44g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Weis Quality, Weis Markets Inc Weis Quality, Gummi Starfish (Similarity score: 17.80)
- Australian Black Soft Licorice Candy (Similarity score: 19.70)
- Mini Sour Belts Soft & Chewy Candy (Similarity score: 20.27)
- Dulcerel Amarantel (Similarity score: 21.69)
- La Abuela Asuncion Barquillos De La Abuela (Similarity score: 21.70)
- Petite Wafer Cookies (Similarity score: 25.26)
- Au'some Candies Inc Au'some, Super Mario 3d Fruit Gummies, Strawberry, Cherry, Raspberry (Similarity score: 25.48)
- Wine Gums (Similarity score: 27.72)
- Michele's Foods Inc Maple Creme Syrup (Similarity score: 27.90)
- Carrefour Preparado Postre Cuajada (Similarity score: 28.77)
- Whole Foods Market, Great Host International Inc Whole Foods Market, Natural Sour Worms (Similarity score: 29.17)
- Pancake Syrup (Similarity score: 29.52)
- Cookie Icing (Similarity score: 29.62)
- Rosy Red Cookie Icing (Similarity score: 29.62)
- Wispy White Cookie Icing (Similarity score: 29.62)
Ingredients List
- Corn Syrup
- Artificial Flavouring
- Corn Starch
- E202
- Colour
- E171
- Sugar
- Water
- E428
- E420
- E440a
- E296
- E330
- Sodium Citrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)