Gummi worms
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1393kj (333 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1393kj (333 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.14g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.14g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 54.76g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 54.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Family Gourmet Tropical Gummi Worms (Similarity score: 0.00)
- Corner Store, Hot Stop Foods Corner Store, Gummy Worms (Similarity score: 0.00)
- Sunrise, Mount Franklin Foods Llc Gummi Worms (Similarity score: 0.00)
- First Street, Smart & Final Iris Corporation Mini Gummy Bears (Similarity score: 2.56)
- Gummi Bears Flavored Candy, Gummi Bears (Similarity score: 2.56)
- Food Basics Gummi Worms (Similarity score: 5.16)
- Sour Worms Candy, Sour Worms (Similarity score: 5.16)
- Spartan Spartan, Sour Warms Candy (Similarity score: 5.16)
- Sour Neon Worms (Similarity score: 5.16)
- Sour Neon Worms (Similarity score: 5.16)
- Sour Worms Candy, Sour Worms (Similarity score: 5.16)
- Sour Neon Bears Candy, Sour Neon Bears (Similarity score: 5.16)
- Corner Store, Hot Stop Foods Corner Store, Sour Neon Worms Gummies (Similarity score: 5.16)
- Neon Sour Worms Multi Flavored Jellies, Neon Sour Worms (Similarity score: 5.16)
- Sunrise Sour Neon Worms (Similarity score: 5.16)
Ingredients List
- Sugar
- Corn Syrup
- White Grape Juice
- E428
- E330
- E420
- Natural And Artificial Flavouring
- E903
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)