Gummi candy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1611kj (386 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1611kj (386 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.56g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.56g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 74.36g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 74.36g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Respiral Caramelos Eucaliptus Mentol (Similarity score: 4.30)
- Bio Me Bio Bonbons Waldbeeren (Similarity score: 4.74)
- Family Gourmet, Family Dollar Stores Inc Family Gourmet, Candy, Root Beers Barrels (Similarity score: 5.21)
- Rootbeer Barrels Candy (Similarity score: 5.21)
- Fiona's Sweetshoppe Hard Candy Cubes (Similarity score: 5.21)
- Biome Bachblüten Bonbon Mit Erdbeer Vanille Geschmack (Similarity score: 5.48)
- Spangler Candy Company Dumdums Original Pops (Similarity score: 5.93)
- Afchain Bêtises De Cambrai (Similarity score: 6.00)
- Afchain Boîte Collection Bêtises Pomme (Similarity score: 6.07)
- Afchain Les Bêtises De Cambrai Pomme (Similarity score: 6.37)
- Afchain Bêtises De Cambrai (Similarity score: 6.37)
- Caramelle All’anicr (Similarity score: 6.81)
- Candy (Similarity score: 7.19)
- Airheads (Similarity score: 7.19)
- Sainte Lucie Vermicelles Arc En Ciel (Similarity score: 7.41)
Ingredients List
- Sugar
- E901
- E901
- Corn Syrup
- E428
- E150a
- E129
- E406
- E330
- Artificial And Natural Flavors
- E903
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)