Gullon Active integral
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1895kj (453 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1895kj (453 calories/kcal) |
| Fiber | 13 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 13 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 8.88888888888889% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.9% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 7 |
| Sodium | 272mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 272mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gullón Active Integral Gullón (Similarity score: 0.00)
- Céréal Cereal (Similarity score: 17.13)
- Cuétara Galleta Rústica De Avena (Similarity score: 17.74)
- Oats & Honey (Similarity score: 20.85)
- Piacersi Piacersi Frollini Con Farina Integrale E Di Teff (Similarity score: 20.95)
- Despar,spar Frollini Con Farina 100% Integrale (Similarity score: 21.52)
- Frumini Integrali (Similarity score: 21.54)
- Ellis Pecan Co Inc Durham Ellis Pecan Co, Veggie Chips (Similarity score: 22.09)
- Ellis Pecan Co Inc Durhams, Veggie Chips (Similarity score: 22.09)
- Cuétara Fibralia Integral Soja (Similarity score: 22.41)
- Clif Bar And Company Honey Oat Granola Bars, Honey Oat (Similarity score: 22.70)
- Dark Chocolate & Oats Simple Crunch Granola Bars (Similarity score: 23.01)
- Small Planet Foods Inc Crunchy Oats & Honey Granola Bars (Similarity score: 23.01)
- Balocco Gemmole (Similarity score: 23.15)
- Cuetara Fibralia (Similarity score: 23.16)