gullón brownie cuor di cereale
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1657kj (397 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1657kj (397 calories/kcal) |
| Fiber | 9.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 5.8000001907349g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.8g |
| Saturated Fat | 2.5199999809265g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 17.999999863760713% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 7 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gullón Vitalday Snack Brownie (Similarity score: 0.18)
- Organic Blueberry & Almond Multigrain Hot Cereal, Blueberry & Almond (Similarity score: 9.46)
- Honey Vanilla Crunch Cereal, Honey Vanilla Crunch (Similarity score: 12.86)
- Miel Besacier Les Petites Boules De Maïs O' Miel (Similarity score: 14.11)
- Oatmeal, Apple Cinnamon Almond With Cranberries (Similarity score: 14.66)
- Brin De Jour,marque Repère Boules Céréales Miel (Similarity score: 14.77)
- Carrefour Honey Ballz (Similarity score: 16.27)
- General Mills Céréales Avoine Croquante (amandes) (Similarity score: 16.81)
- Quaker, Quaker Oats So Simple Golden Syrup Porridge (Similarity score: 17.57)
- Quaker Flocons D'avoine Cassonade (Similarity score: 17.57)
- Bujrum Baklava (Similarity score: 18.30)
- Oho Three Friends (Similarity score: 18.84)
- Bizcocho De Nueces (Similarity score: 18.89)
- Kashi Layered Bars Peanut & Dark Chocolate 1 1oz (Similarity score: 19.42)
- Caramel Flavoured Better Cookies (Similarity score: 20.32)
Ingredients List
- Natural Flavouring
- Cereal
- Vegetable Oil
- Sugar
- Vegetable Fiber
- Dark Chocolate
- Cocoa Powder
- Emulsifier
- Flavouring
- Raising Agent
- Cocoa Powder
- Salt
- Vegetable Oil
- Sugar
- Modified Starch
- Salt
- Emulsifier
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)