Gulaschsuppe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 251kj (60 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 251kj (60 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.4g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 46.15384615384615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.2% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | 1 |
| Sodium | 600mg |
| Sodium Points | 6 |
| Sodium Value | 600mg |
| Sugars | 1.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Moules De Bouchot (Similarity score: 8.14)
- Moules Cuisinees A La Mariniere (Similarity score: 10.97)
- Pêcheries Sétoises Moules Cuisinées (Similarity score: 11.46)
- Auchan Les Moules À La Marinière (Similarity score: 11.50)
- Nautilus Tourteau Chair Et Pattes (Similarity score: 19.20)
- Nixe Chair De Crabe (Similarity score: 19.20)
- Crust'ocean Tourteau Chair & Pattes (Similarity score: 19.20)
- Nautilus Miettes De Crabe (Similarity score: 19.97)
- Nautilus Food Crabe Miettes & Pattes (121 G) (Similarity score: 19.97)
- Cote Mer Crabe (Similarity score: 19.97)
- Eco + Chair Et Pattes De Crabe (Similarity score: 19.97)
- Bien Vu,u Crabe, Chair Et Pattes (Similarity score: 19.98)
- Dia Filete De Bacalao (Similarity score: 20.96)
- Cream Of Mushroom Soup (Similarity score: 23.51)
- Tops Cream Of Mushroom Condensed Soup (Similarity score: 23.51)