Guisantes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 280kj (67 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 280kj (67 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.6g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 4.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Guisantes (Similarity score: 0.00)
- Guisantes (Similarity score: 2.15)
- Tanoshi Nouilles Japonaises Boeuf Gyudon (Similarity score: 9.00)
- Sauce À Pizza (Similarity score: 9.22)
- Garden Queen Concentrate Cooking Tamarind (Similarity score: 11.53)
- Hominy Bean Soup (Similarity score: 15.85)
- Chef Boyardee Chicken Ravioli, 15 Oz (Similarity score: 16.08)
- Back To Nature Back To Nature, Chicken & Wild Rice With Kamut Soup (Similarity score: 16.80)
- Piquante Peppers Diced (Similarity score: 17.33)
- Family Gourmet Black Beans (Similarity score: 17.36)
- Arctic Zero Salted Caramel Non Dairy Frozen Dessert, Salted Caramel (Similarity score: 19.71)
- El Dorado Chunk Light Tuna (Similarity score: 19.97)
- Meijer Southwest Salsa (Similarity score: 19.98)
- Italian Polenta (Similarity score: 20.41)
- Organic Polenta (Similarity score: 20.41)