Gruau d'avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1644kj (393 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1644kj (393 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.5g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 5 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 16.4g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crownfield Porridge (Similarity score: 15.50)
- Miel Besacier Les Petites Boules De Maïs O' Miel (Similarity score: 15.52)
- Dark Chocolate Granola (Similarity score: 16.47)
- Organic Blueberry & Almond Multigrain Hot Cereal, Blueberry & Almond (Similarity score: 19.23)
- Knusperone Schoko Chips (Similarity score: 19.42)
- Brüggen Shellinos (Similarity score: 19.42)
- Oho Three Friends (Similarity score: 19.77)
- Hacendado Avena Aveia Crujiente Crocante (Similarity score: 20.56)
- Tartines Bio Craquantes Souchet (Similarity score: 20.65)
- Gourmet Granola (Similarity score: 21.05)
- Red Plate Foods Inc Gourmet Granola (Similarity score: 21.05)
- Crownfield Frosted Flakes (Similarity score: 21.12)
- Soft Bakes Chocolote Chip (Similarity score: 21.24)
- Bujrum Baklava (Similarity score: 21.72)
- Probios Dolce Natale Vegan (Similarity score: 21.79)