Ground pork
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.75g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.75g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 34.994400895856664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 49mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 49mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rib Eye Steak (Similarity score: 13.36)
- M Budget Viande Hachee De Boeuf (Similarity score: 15.18)
- Meine Metzgerei,aldi Rinder Hackfleisch (Similarity score: 17.45)
- All Natural Ground Lamb (Similarity score: 19.34)
- Carne Picada (Similarity score: 21.54)
- Tilapia Fillets (Similarity score: 24.04)
- Hannaford 80% Lean 20% Fat Ground Beef (Similarity score: 24.31)
- Thinly Sliced Sirloin Beef (Similarity score: 25.12)
- Chipolatas A L’echalote (Similarity score: 25.63)
- Ground Beef (Similarity score: 26.73)
- Landjunker Rinder Hackfleisch (Similarity score: 27.60)
- Landjunker Bio Rinder Hackfleisch (Similarity score: 27.60)
- U Sans Gluten, U Tagliatelle Céréalière (Similarity score: 27.89)
- Skellig Bay 2 Salmon Fillets (Similarity score: 28.53)
- Clearspring Black Soya Bean Mochi (Similarity score: 28.74)
Ingredients List
- Pork
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)