Grillon d'Or Muesli Super Fruits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 10.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 4 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.9g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -2 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Biocop Muesli Original (Similarity score: 8.79)
- Golden Turtle Chef,turtle Porridge Bio Goji & Chia Gluten Free (Similarity score: 9.78)
- Alnatura Maxi Müsli (Similarity score: 12.72)
- Celnat Muesli Gourmand (Similarity score: 13.58)
- Hipp Kinder Sommer Müsli (Similarity score: 13.88)
- Quinola Mothergrain Quinoa Flakes (Similarity score: 14.00)
- Kölln Fruchtiges Hafer Porridge (Similarity score: 15.38)
- Hipp Müsli Enten (Similarity score: 16.13)
- K Classic Traube Nuss Müsli (Similarity score: 16.88)
- Fitvia Super Fruit Puretox Muesli (Similarity score: 17.48)
- Montebello Vermicelle Semi Complet De Blé Dur (Similarity score: 18.61)
- Montebello Pâtes Alimentaires Spaghetti Semi Complet (Similarity score: 18.61)
- J Favrichon Mueseli Tradition Fruit Rouge (Similarity score: 18.84)
- Sponser Power Porridge (Similarity score: 18.85)
- Carrefour Bio,carrefour Muesli Fruits (Similarity score: 18.90)
Ingredients List
- Oat Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)