Grillon d'Or Krounchy choco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1858kj (445 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1858kj (445 calories/kcal) |
| Fiber | 7.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 16% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hannaford Fruit & Nut Granola Cereal (Similarity score: 10.91)
- Bedware Unlimited Inc California Flavored Nuts, Honey Nut Granola (Similarity score: 12.22)
- Grillon D'or Krounchy Chocolat (Similarity score: 13.93)
- J Favrichon Muesli Croustillant Grenade Et Cerise (Similarity score: 14.29)
- Organic Fruit & Nut Granola, Fruit & Nut (Similarity score: 14.81)
- Nature's Place, Delhaize America Inc Nature's Place, Organic Granola, Apple, Raisin & Walnut (Similarity score: 15.15)
- Organic Granola Cran Coconut (Similarity score: 15.97)
- La Petite Graine Française Granola Amande Noisette (Similarity score: 16.12)
- Quaker,cruesli,pepsico,quarker Quaker Cruesli Chocolat Noisette (Similarity score: 16.60)
- Good Gout Céréales Bio Muesli Chocolat (Similarity score: 17.98)
- Fox Point Sportswear Inc Granola Pecan Cinnamon (Similarity score: 18.56)
- Pecan Cinnamon Granola (Similarity score: 18.56)
- Di Leo Nuvoleè Integrali Con Crusca (Similarity score: 18.84)
- Delhaize Guacamole Clasico (Similarity score: 19.37)
- Quaker,cruesli,pepsico Cruesli Noix De Pécan & Pomme (Similarity score: 20.43)
Ingredients List
- Whole Grain Rolled Oats
- Wheat Flour
- Almond
- Corn Flakes
- Dark Chocolate Chunks
- Whole Cane Sugar
- Sunflower Oil
- Chocolate Pieces
- Cocoa Powder
- Vanilla
- Rice Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)