Gressingham 2 Duck legs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033.0kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 29g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 29.0g |
| Saturated Fat | 4.2g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 28.000000000000004% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.0% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112.0mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rugen Fisch Ag Rugen Fisch, Mackerel Fillets In Tomato Sauce (Similarity score: 29.02)
- Tuna (Similarity score: 31.24)
- Kaskarot Sardines A L'huile D'olive (Similarity score: 31.66)
- Arizona, Denmark Foods Arizona Fresh Diced Pork Marinated With Citrus Juices (Similarity score: 31.88)
- Hsa Foods Chicken Tikka Wrap (Similarity score: 32.59)
- Mas El Guiu Canelons De Rostit (Similarity score: 32.96)
- Whole Foods Market, Severino Pasta Mfg Whole Foods Market, 4 Cheese Tortelloni (Similarity score: 33.89)
- Dukan Pepitas De Salvado De Avena Sabor Caramelo (Similarity score: 36.64)
- The Co Operative Mackerel Filets In Sunflower Oil (Similarity score: 37.51)
- De Angelis Piu Voglia Tortelloni Al Radicchio (Similarity score: 37.67)
- Pesto Fusilli Pasta (Similarity score: 38.53)
- Tendre & Plus Carpaccio De Bœuf (Similarity score: 38.56)
- Tilapia Signature Cuts (Similarity score: 39.02)
- Diquesi Ensalada Lorena Con Queso De Cabra (Similarity score: 39.29)
- Almond Cranberry Nut Butter + Oats (Similarity score: 39.56)
Ingredients List
- Duck
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)