Greisinger Schweins Braten
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 694kj (166 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 694kj (166 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 22g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22g |
| Saturated Fat | 9.6g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 112.94117647058823% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 112.9% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 19 |
| Sodium | 800mg |
| Sodium Points | 8 |
| Sodium Value | 800mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Peperoncini Farciti Con Tonno (Similarity score: 26.30)
- Thon En Morceaux A L'huile De Tournesol (Similarity score: 31.19)
- Auchan Le Charcutier Chiffonade De Jambon Cuit 100g Promo (Similarity score: 52.65)
- Național Național Pate De Masă Pasăre (Similarity score: 57.16)
- Creamy Pepper Jack (Similarity score: 57.50)
- Chipolatas Aux Herbes Bio (Similarity score: 59.89)
- U Cancoillotte Nature (Similarity score: 62.10)
- U Cancoillotte À L'ail Au Lait Pasteurisé 11% De Mg (Similarity score: 62.22)
- Mejillones En Escabeche (Similarity score: 63.93)
- Chipolata Aveyronnaise (Similarity score: 65.39)
- Ekabe Cancoillotte Kochkäse (Similarity score: 67.66)
- Thaifusions Panang Curry (Similarity score: 68.00)
- Fromagerie Jeandin Fromage Fort Sur Vieux Levain Lt Past 12% Jeandin Pot150g Pe (Similarity score: 68.05)
- Le Fort Le Fromage Fort (Similarity score: 68.05)
- Reflets De France, Carrefour Jambon Supérieur Issu De Porc Du Sud Ouest Igp (Similarity score: 68.51)
Ingredients List
- Dextrose
- Salt
- Spice
- Maltodextrins
- Dextrose
- Flavour Enhancer
- Stabiliser
- Antioxidant
- Spice Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)