Greenweez Flocons d'avoines
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1449kj (347 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1449kj (347 calories/kcal) |
| Fiber | 7.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.2g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 18.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.3% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delhaize Mélange De Flocons 5 Céréales (Similarity score: 4.16)
- U, U Bio Orge Perlé (Similarity score: 4.53)
- Alnatura Flocons 3 Céréales (Similarity score: 4.93)
- Barilla Barilla Mélange Céréales, Sarrasin Et Quinoa (Similarity score: 5.50)
- Pasta Berruto,stefano Berruto,arrighi,italpasta Fusilli 36 (Similarity score: 5.69)
- Bjorg Torsade Blé Et Épeautre Bio (Similarity score: 5.75)
- Heimatsmühle, Heimatsmühle Weizenmehl Type 550 (Similarity score: 5.80)
- Biobio Weizenmehl Type 550 (Similarity score: 5.80)
- Moulin Des Moines Farine De Blé Demi Complète Type 110 (Similarity score: 5.90)
- Edeka Bio Weizenmehl Type 550 (Similarity score: 5.91)
- Melbio Farine Aux Cereales (Similarity score: 5.96)
- Terres Et Céréales Bio Flocons 5 Céréales (Similarity score: 5.98)
- Gruau D'or Farine De Blé T80 (Similarity score: 6.22)
- Belbake Weizenmehl Farine De Blé Bio Type 1050 (Similarity score: 6.33)
- Bohlsener Mühle Buchweizen Flocken (Similarity score: 6.39)