Greenmax Roasted White Sesame
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2636kj (631 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 7 |
| Energy Value | 2636kj (631 calories/kcal) |
| Fiber | 9.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.9g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 18.867924528301888% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.9% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 11 |
| Sodium | 2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 2mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Seitenbacher Seitenbacher Sesamsaat (Similarity score: 8.16)
- Meridian Foods Meridian Natural Light Tahini (Similarity score: 9.73)
- Terra Sana Arachides En Coques (Similarity score: 15.39)
- Hy Vee Pine Nuts (Similarity score: 16.65)
- 2bio Graines De Sésame (Similarity score: 16.76)
- Meridian Meridian Light Tahini (Similarity score: 18.04)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Whole Foods Market, Spanish Pine Nuts (Similarity score: 19.21)
- Morgenland Erdnussmus Fein (Similarity score: 19.47)
- Mother Earth Natural Unsalted Smooth Peanut Butter (Similarity score: 19.67)
- Kolonihagen Solsikkekjerner (Similarity score: 20.11)
- Terra Sana Tahin: Sesame Complet (250 Gr) (Similarity score: 20.28)
- Happy Harvest Mélange De Graine Pour Salade (Similarity score: 20.37)
- Oleander Tahin Blanco (Similarity score: 20.52)
- Detelina's Салатен Микс (Similarity score: 20.77)
- Real Bio Nusskernmischung (Similarity score: 21.14)
Ingredients List
- White Sesame
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)