Greenland Greenland mit Zuckerbsen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 356kj (86 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 356kj (86 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 3.1g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 67.3913043478261% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.4% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 4 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 3.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sauce Aux Morilles Et Aux Trompettes (Similarity score: 12.14)
- The Harris Soup Company Modern Bistro, Bisque, Carrot & Ginger, Carrot & Ginger (Similarity score: 13.80)
- Harry's Carrot And Ginger Bisque (Similarity score: 15.36)
- Supervalu Tomato & Basil Soup (Similarity score: 15.75)
- Simply Soup (Similarity score: 16.59)
- At Home Southwest Corn Chowder (Similarity score: 18.24)
- Liberté Yogurt Mangue Abricot (Similarity score: 18.55)
- Zwan (Similarity score: 20.54)
- Evol, Pinnacle Foods Group Llc Evol, Scramble Cups Egg White, Veggie & Cheese (Similarity score: 20.62)
- Ricebliss Llc Ricebliss, Wholesome Brown Rice Snack, Pumpkin Pie (Similarity score: 23.86)
- Knorr Sauce Blanche (Similarity score: 24.71)
- Pasta, Broccoli And Chicken With An Alfredo Sauce, Chicken Broccoli Alfredo (Similarity score: 28.62)
- Pumpkin Bisque (Similarity score: 29.93)
- Saffron Road, American Halal Company Inc Thai Red Curry Fish With Rice Noodles (Similarity score: 30.53)
- Buf Creamery Mozzarella Cheese (Similarity score: 30.56)