Great Value Chili beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 356kj (86 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 356kj (86 calories/kcal) |
| Fiber | 4.6 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 4.62g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.62g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 362mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 362mg |
| Sugars | 1.54g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Iga Red Beans In Chili Sauce (Similarity score: 0.00)
- Chili Beans (Similarity score: 0.00)
- Great Value Chili Beans, Small Red Beans In Chili Sauce (Similarity score: 0.00)
- Wylwood Wylwood, Chili Beans (Similarity score: 0.00)
- Spartan Chili Beans (Similarity score: 0.00)
- Meijer Chili Beans (Similarity score: 0.00)
- Kuner's Butter Beans (Similarity score: 2.31)
- Chili Red Beans In Sauce, Chili (Similarity score: 2.57)
- Red Beans In Chili Sauce (Similarity score: 2.57)
- Spartan Chili Beans (Similarity score: 2.83)
- Always Save Chili Beans (Similarity score: 2.83)
- La Preferida Refried Beans With Jalapenos (Similarity score: 5.15)
- Bush's Best Baby Butter Beans (Similarity score: 8.35)
- Compal Haricots Beurre Cuits Compal (Similarity score: 9.31)
- Goya JudÃas Negras (Similarity score: 9.94)
Ingredients List
- Salt
- Onion Powder
- Garlic Powder
- Oleoresin Paprika
- Mustard Powder
- Natural Flavouring
- Chili Pepper
- Tomato Concentrate
- Sugar
- Modified Corn Starch
- Corn Starch
- Soya Oil
- Paprika Spice
- Torula Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)