Great grillsby beef patties
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 16.07g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.07g |
| Saturated Fat | 9.82g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 39.28% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.3% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 304mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 304mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Boar's Head St Louis Style Pork Spareribs In Boar's Head Gourmet Barbecue Sauce, St Louis Style (Similarity score: 11.46)
- Tipiak 10 Mini Soufflés Emmental (Similarity score: 14.79)
- Morrisons Cheese Pizza (Similarity score: 18.77)
- Jemm Burger Deluxe Beef Patties (Similarity score: 21.28)
- Empanadas De Pollo Y Chorizo (Similarity score: 21.72)
- Daniel & Denise Terrine De Campagne À La Noix De Veau (Similarity score: 23.00)
- Jemm Burger Deluxe Beef Patties (Similarity score: 25.23)
- Maître Coq Parfait De Poularde Farcie Au Foie Gras Et Aux Cèpes Surgelée (Similarity score: 25.46)
- Quiche (Similarity score: 25.70)
- Three Cheese Tortellini, Three Cheese (Similarity score: 26.38)
- Magret De Canard Mariné Aux Herbes De Provence (Similarity score: 26.83)
- Magret De Canard Mariné À La Morille (Similarity score: 26.83)
- Maison Montfort Magret De Canard Mariné Aux Herbes De Provence (Similarity score: 26.83)
- Beef Tenderloin Wrapped In Pastry (Similarity score: 28.52)
- Kayem Angus Beef Patty (Similarity score: 28.91)
Ingredients List
- Beef
- Water
- Textured Soy Protien Concentrate
- Soy Protein
- Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)