Gratin dauphinois
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 707kj (169 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 707kj (169 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 67.25663716814158% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.3% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 218.4mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 218.4mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 50 Samosas (Similarity score: 17.49)
- Gnocchi Di Patate (Similarity score: 19.96)
- Delhaize Chicken Tikka Masala With Pilau Rice (Similarity score: 20.64)
- Cora Petites Querelles De Volaille Pour Garniture (Similarity score: 21.18)
- Cheese & Crackers Snack In A Box (Similarity score: 21.76)
- Giant Eagle Cheese Stuffed Shells (Similarity score: 21.89)
- Lasagne Chèvre (Similarity score: 24.39)
- Monoprix Le Chaud Cheese (Similarity score: 25.28)
- Marks & Spencer Macaroni And Cheese (Similarity score: 25.54)
- La Marchesa Ricotta Di Bufala (Similarity score: 25.65)
- Beretta Crespelle Al Prosciutto (Similarity score: 25.89)
- Nordwik Barra Helada Tutti Frutti (Similarity score: 27.30)
- Delhaize Tzatziki (Similarity score: 27.62)
- Marie Steak Haché Grillé De Charolais & Gratin Dauphinois (Similarity score: 27.83)
- Kefir Cheese Labne (Similarity score: 28.25)