Grass-fed beef with mushroom sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 515kj (124 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 515kj (124 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 8.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.1g |
| Saturated Fat | 1.23g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 26.85589519650655% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.9% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 204mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 204mg |
| Sugars | 1.76g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nature House Saumon Sauce Citron (Similarity score: 8.09)
- Poêlée Basquaise (Similarity score: 10.88)
- Pave De Saumon Sauve Aurore, Riz Camarguais Er Brocoli (Similarity score: 11.34)
- Wetaca Zanahorias Glaseadas Con Solomillo Y Quinoa (Similarity score: 14.71)
- Sharwoods Chicken Tikka Masala (Similarity score: 16.63)
- Full Circle Full Circle, Sesame Ginger Stir Fry With Chicken (Similarity score: 17.96)
- Tesco Finest, Tesco Edamame And Pea Salad (Similarity score: 18.21)
- Bantry Bay Tilapia Fillet (Similarity score: 18.42)
- Chicken Thighs (Similarity score: 18.85)
- Boneless Skinless Chicken Thighs (Similarity score: 18.85)
- Boneless Skinless Chicken Thighs (Similarity score: 18.85)
- Boneless Skinless Chicken Thighs (Similarity score: 18.85)
- Boneless Skinless Chicken Thighs (Similarity score: 18.85)
- Marks & Spencer Cottage Cheese With Onion & Chives (Similarity score: 18.95)
- Bofrost Lankorn Reis Express (Similarity score: 19.15)
Ingredients List
- Brown Rice
- Canola Oil
- Rice Flour
- Extra Virgin Olive Oil
- Beef Extract
- Corn Starch
- Sea Salt
- Red Wine
- Wheat Free Tamari Sauce
- Spice
- Garlic
- Grass Fed Beef
- Mushroom Flavouring
- Water
- Edamame
- Snap Pea
- Sweet Potato
- French Lentils
- Mushroom
- Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)