Granola cereal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1916kj (458 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1916kj (458 calories/kcal) |
| Fiber | 8.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.33g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.33g |
| Saturated Fat | 4.17g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 25.014997000599877% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 31mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 31mg |
| Sugars | 27.08g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ahold, Foodhold U S A Llc Ahold, Granola Cereal, Oats, Honey & Raisins (Similarity score: 0.00)
- Coop Crunchy Musli (Similarity score: 16.21)
- Quaker,cruesli,pepsico Cruesli Caramel (Similarity score: 17.77)
- Terres Et Céréales Muesli Avoine Amandes Chocolat (Similarity score: 19.32)
- Peanut Butter Bites (Similarity score: 19.52)
- Market Selections Market Selections, Granola With Oats & Honey (Similarity score: 20.74)
- Granola With Almonds, Honey & Oats (Similarity score: 21.32)
- Grillon D'or Krounchy Chocolat Avoine Sans Gluten (Similarity score: 21.91)
- Crownfield Muesli Croustillant Aux Noix De Pécan & Au Sirop D'érable (Similarity score: 22.89)
- Liberty Procurement Co Inc Flave!, Coastal Delight Trail Mix (Similarity score: 23.14)
- Bio Par Nature Granola Fruits À Coque (Similarity score: 23.60)
- Meijer Inc Granola, Honey, Almond (Similarity score: 23.62)
- Honey Almound Granola (Similarity score: 23.87)
- Bio Village,marque Repère Mini Moelleux Chocolat Bio X 6 (Similarity score: 24.03)
- La Vache Qui Regarde Passer Les Trains Crunchy Aux Pépites De Chocolat Bio (Similarity score: 24.14)
Ingredients List
- Whole Grain Oat Flakes
- E422
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Brown Sugar
- Whole Grain Rolled Wheat
- Raisin
- Canola Oil
- Almond
- Coconut
- Skimmed Milk
- Honey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)