Gold mini cupcakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1590kj (381 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1590kj (381 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.82g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.82g |
| Saturated Fat | 5.63g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 39.98579545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 22 |
| Sodium | 366mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 366mg |
| Sugars | 42.25g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 42.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- 12 Mini Gold Cupcakes (Similarity score: 0.00)
- Gold Mini Cupcakes (Similarity score: 1.98)
- Mini Gold Cupcakes With Buttercreme Icing, Buttercreme (Similarity score: 5.29)
- Mini Yellow Cupcakes (Similarity score: 5.64)
- Confetti Cupcakes (Similarity score: 11.54)
- The Bakery Confetti Cupcakes (Similarity score: 11.54)
- Vanilla Cupcakes, Vanilla (Similarity score: 11.91)
- Cupcakes (Similarity score: 14.92)
- Original Gooey Butter Cake (Similarity score: 15.81)
- Market Basket, Market Basket Inc Market Basket, 3 Layer Cake Slice, Vanilla Bean (Similarity score: 17.78)
- Sondey Crêpes Fraise (Similarity score: 18.35)
- Red Velvet Filled Cupckaes (Similarity score: 18.65)
- Cake Boss Va Va Velvet Filled Cupcakes (Similarity score: 18.65)
- Limoncello Inspired Mini Cupcakes, Limoncello (Similarity score: 19.97)
- Three Layer Moist Chocolate Cake (Similarity score: 20.32)
Ingredients List
- Sugar
- Skimmed Milk
- E471
- Egg White
- Salt
- Whey
- E202
- Wheat Starch
- Soya Lecithin
- E412
- E475
- Water
- E435
- Confectioner's Glaze
- E422
- E481
- Wheat Protein Isolate
- Sunflower Lecithin
- E472e
- Natural And Artificial Flavouring
- E482
- E133
- Flour
- E415
- E466
- E461
- E102
- E129
- E1400
- E129
- E903
- E133
- Vegetable Oil
- Egg
- Corn Starch
- Modified Starch
- Raising Agent
- Corn Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)