Gold Emblem, Cvs Pharmacy Inc. Gold emblem, candy cone, pumpkin spice
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 72.5g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 72.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans, Pumpkin Spice Candy Corn (Similarity score: 0.00)
- Jumbo Sour Jelly Beans (Similarity score: 0.00)
- Delhaize America Inc Dza Brands, Pumpkin Spice Candy Corn (Similarity score: 0.00)
- Fox's Glacier Mints (Similarity score: 0.14)
- Ginger Chews (Similarity score: 3.54)
- Starlight Mints (Similarity score: 3.54)
- Sprinkles (Similarity score: 3.54)
- Ford Gum & Machine Company Inc Carousel, Gumball Machine Bank (Similarity score: 3.54)
- Food Town Stores Inc Discs Candy (Similarity score: 3.54)
- Bubble Gum Flavored Mini Eggs (Similarity score: 3.54)
- Lemon Ginger Chews (Similarity score: 3.54)
- Meijer Maize Gumballs (Similarity score: 3.54)
- Meijer Red Gumballs Candy (Similarity score: 3.54)
- Jnc International Inc The Candy Tree, Gumballs Candy (Similarity score: 3.54)
- 7 Select,7 Eleven Inc 7 Select, Gourmet Jelly Beans (Similarity score: 3.54)
Ingredients List
- Sugar
- E903
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of The Following
- E422
- Egg White
- Confectioner's Glaze
- Colour
- Coconut Oil
- E905a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)