Gofio de Trigo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1602kj (383 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1602kj (383 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.2g |
| Saturated Fat | 0.33g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.277486910994764% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 0.73g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Harina De Avena (Similarity score: 6.66)
- Fiorentini Bio Gallette Grano Kamut (Similarity score: 8.05)
- Naschmonster Pufuletti (Similarity score: 8.60)
- Sunway Riz Brun Et Grain Melangé D’avoine (Similarity score: 9.75)
- Bio&te Miglio Soffiato (Similarity score: 9.83)
- Bio Mais Waffeln Mit Meersalz (Similarity score: 10.45)
- Carrefour Galettes De Riz Complet (Similarity score: 11.59)
- Decò Gallette Di Riso E Mais (Similarity score: 13.37)
- Grillon D'or,céréco Galettes Riz Complet (Similarity score: 13.89)
- Pastificio La Torreta Tagliatelles Aux Oeufs (Similarity score: 14.65)
- Mariella Berro,ital Passion Tagliatelle Aux Œufs (Similarity score: 14.65)
- Curtiriso Gallette Riso E Mais (Similarity score: 14.69)
- El Granero Integral Tortitas De Arroz Sin Sal (Similarity score: 15.56)
- Ecocesta Tortitas De Arroz (Similarity score: 15.56)
- Penne Rigate Nature (Similarity score: 16.00)