Gnocchi herb goat cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 7.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.8g |
| Saturated Fat | 3.55g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 55.64263322884012% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 2 |
| Sodium | 319mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 319mg |
| Sugars | 2.13g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glutino, Gfa Brands Inc Glutino, Gluten Free Pizza, Spinach & Feta (Similarity score: 9.18)
- Italpizza Che Pinsa! (Similarity score: 10.95)
- Chipotle Beef Quesadilla, Chipotle Beef (Similarity score: 11.44)
- Spinach, Asiago & Roasted Garlic Artisan Ravioli (Similarity score: 12.55)
- Boccedi & Pifferi Tortelli Ricotta Erbetta (Similarity score: 12.73)
- Mystic Pizza Topped With Whole Milk Mozzarella Cheese Pizza (Similarity score: 14.16)
- Bofrost Pizza De Nos Régions La Caprine (Similarity score: 15.10)
- Msa,la Cuisine Des Saveurs Quiche Lorraine (Similarity score: 15.56)
- Simple Truth Organic Organic Spinach & Mushroom Alfredo Pizza (Similarity score: 16.08)
- Larosa's Jumbo Cheese Ravioli (Similarity score: 16.27)
- Gastromer Soupe De Poisson À La Crème De Normandie (Similarity score: 16.35)
- Marie Quiche Lorraine, Lardons Et Jambon Supérieur Fumés (Similarity score: 18.13)
- Sole Mio,la Pizza Du Moulin Pizza Munster Lardons (Similarity score: 18.37)
- Côté Table,marque Repère Tarte Aux 3 Fromages Surgelée (Similarity score: 19.03)
- Quiche Lorraine Lardons Jambon Marie (Similarity score: 19.19)
Ingredients List
- Ingredient Statement
- Durum Wheat Flour
- Potato Flakes
- Herb Goat Cheese
- Pasteurized Cage Free Eggs
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)