Gnocchi di patate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 715kj (171 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 715kj (171 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.3g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 53.84615384615385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.8% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 1 |
| Sodium | 264mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 264mg |
| Sugars | 2.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- V's Spinach & Cheese Ravioli (Similarity score: 12.84)
- Michael Angelo's Three Cheese Baked Ziti Pasta Smothered In A Delicate Cream Sauce With A Hint Of Garlic, Parmesan, And White Wine, Topped With Mozzarella And Romano (Similarity score: 12.94)
- Toque Du Chef,lidl Stiftung & Co Kg Saucisse De Toulouse Grillée & Purée (Similarity score: 14.56)
- Pizza Végétarienne (Similarity score: 14.80)
- Netto Tagliatelles À La Carbonara (Similarity score: 15.43)
- Côté Table,marque Repère,scamark (filiale E Leclerc) Tagliatelles Aux Œufs Frais À La Carbonara (Similarity score: 17.39)
- Carrefour Coquillettes Au Jambon Fumé Et À L'emmental (Similarity score: 17.97)
- Devour Italian Sausage Lasagna (Similarity score: 20.20)
- Dessaint Traiteur Crêpes Jambon Fromage Daniel Dessaint, 4 Unités (Similarity score: 20.31)
- Belle France Torsades Ç La Carbonara (Similarity score: 21.11)
- Grand Jury, Carrefour Tagliatelles À La Carbonara (Similarity score: 21.55)
- Marks & Spencer Butter Chicken (Similarity score: 21.66)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Macaroni & Cheese (Similarity score: 22.16)
- Nem Aux Légumes (Similarity score: 22.40)
- Macaroni & Cheese (Similarity score: 22.82)