Gluten free raspberry linzer
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1636kj (392 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1636kj (392 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.35g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 4.35g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 4.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 87mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 87mg |
| Sugars | 34.78g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Corsini Corsini Premium Traditional Panettone (Similarity score: 14.80)
- Lu,cracotte Craquinette À La Figue (Similarity score: 15.42)
- Brioche Pasquier,pasquier Tarte Citron Meringuée À L'italienne (Similarity score: 15.94)
- Fortwenger Pain D'épices (Similarity score: 16.07)
- Fortwenger 12 Petits Bonhommes En Pain D'epices (Similarity score: 16.07)
- Douceur Schoko Lebkuchen, Zartbitter (Similarity score: 16.56)
- Fortwenger Pain D'épices Chocolat Noir (Similarity score: 17.26)
- Yarden Gâteau Marbré (Similarity score: 17.85)
- Alteza Pétalos De Chocolate (Similarity score: 17.89)
- Eurobis Tartelettes (Similarity score: 17.93)
- Auchan Petalos Chocolate (Similarity score: 18.30)
- Brink Schoko Lebkuchen (Similarity score: 18.43)
- Biscuit Fourre A La Myrtille (Similarity score: 18.62)
- Stieffenhofer Schoko Lebkuchen (Similarity score: 18.66)
- The Cookie Dough Cafe Monster (Similarity score: 18.81)
Ingredients List
- Gluten Free Flour
- E336i
- Baking Powder
- Salt
- E500ii
- Raspberry Jam
- Sugar
- Palm Oil
- Egg
- Powdered Sugar
- Water
- Vanilla
- Agave Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)