Gluten free original recipe tapioca pudding, original recipe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 444kj (107 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 444kj (107 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.65g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.65g |
| Saturated Fat | 0.88g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 49.717514124293785% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.7% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 4 |
| Sodium | 115mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 115mg |
| Sugars | 14.16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kozyshack Original Recipe Tapioca Pudding, Original Recipe (Similarity score: 0.00)
- Kozy Shack Enterprises Llc Original Recipe Tapioca Pudding (Similarity score: 0.00)
- Tropical Cheese Industries Inc Tropical, Rice Pudding, Traditional Style (Similarity score: 2.14)
- Raymundo's Raymundo's, Rice Pudding With Cinnamon, Cinnamon (Similarity score: 2.14)
- La Fe Rice Pudding (Similarity score: 2.14)
- Original Recipe Rice Pudding (Similarity score: 6.99)
- Original Recipe Rice Pudding, Original Recipe (Similarity score: 6.99)
- Original Recipe Rice Pudding (Similarity score: 6.99)
- Kozy Shack Enterprises Llc Original Recipe Rice Pudding, Original Recipe (Similarity score: 6.99)
- Kozy Shack Inc Cinnamon Rice Pudding, Cinnamon (Similarity score: 6.99)
- Kozyshack Enterprises Lcc Rice Pudding (Similarity score: 6.99)
- Kozyshack Pouding Au Riz (Similarity score: 7.45)
- Kozy Shack Enterprises Llc Kozyshack Rice Pudding (Similarity score: 8.18)
- Clever Jogurt (Similarity score: 11.48)
- Lacta,sonho De Valsa,mondelez,mondelez International Sonho De Valsa (Similarity score: 12.21)
Ingredients List
- Semi Skimmed Milk
- Sugar
- Tapioca Starch
- Egg White
- Modified Tapioca Starch
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavors
- Salt
- E160b
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)