GLORIA MANTEQUILLA
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2990kj (715 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 8 |
| Energy Value | 2990kj (715 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | Yes |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 50g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 62.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 50g |
| Score | 19 |
| Sodium | 203mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 203mg |
| Sugars | 2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gloria Manequilla Sin Sal (Similarity score: 0.00)
- Green Valley Organics Lactose Free Organic Butter (Similarity score: 16.45)
- Amish Roll Butter (Similarity score: 16.45)
- Shortening Powder (Similarity score: 31.57)
- Orion Margarine (Similarity score: 33.38)
- Goldina Goldina (Similarity score: 34.15)
- Sheep Butter (Similarity score: 36.09)
- Truffle Finishing Butter, Truffle (Similarity score: 37.63)
- Leclerc Bois Darcy Margarine Casher Arcy (Similarity score: 41.77)
- Margarine De Cuisine (Similarity score: 41.77)
- Margarine Pax Feuilleté, 80%mg 500g (Similarity score: 55.25)
- Tradition Bourgogne Gratons Ultra Frais (Similarity score: 57.29)
- Le Graton Lyonnais Gratons Lyonnais (Similarity score: 60.26)
- Frau Antje Beste Butter Mild Gesalzen (Similarity score: 64.94)
- Challenge Butter European Style Butter (Similarity score: 66.68)
Ingredients List
- Water
- Milk Solids
- Soya Lecithin
- Iodised Salt
- Natural Colours
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)