Globus Himbeer-Mascarpone Sahnetorte
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.8% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Godiva Godiva (Similarity score: 12.50)
- Choix Du Président Chocolat Au Lait (Similarity score: 16.63)
- Ingman,unilever Kingis Herkkusuklaa (Similarity score: 18.75)
- Colombina Choco Break (Similarity score: 19.64)
- Vanilla Chocolate Chip Organic Ice Cream With Chocolate Chips, Vanilla Chocolate Chip (Similarity score: 20.00)
- Picard 2 Bûchettes Glacées Pistache Fraise (Similarity score: 21.19)
- Goplana,grześki Lody Kakaowe W Czekoladzie Z Kawałkami Wafli (Similarity score: 22.04)
- Casino Délices Savoureux Fruits Rouges Et Son Biscuit Pain De Gênes (Similarity score: 22.21)
- Gelatelli,lidl Bac Crème Glacée Chocolat Noir (Similarity score: 22.65)
- Belle France Bac 1l Gl Chocolat Bf, (Similarity score: 25.23)
- Snoqualmie All Natural Ice Cream, Danish Vanilla Bean (Similarity score: 25.36)
- Snoqualmie Snoqualmie, Ice Cream, French Lavender (Similarity score: 25.36)
- Pribinacek,pribináček,savencia Pribiňáček Borůvla (Similarity score: 25.95)
- Edaleen Dairy Products Premium Ice Cream (Similarity score: 27.45)
- Alden's Organic Vanilla Creme Ice Cream (Similarity score: 27.72)
Ingredients List
- Cream
- Mascarpone
- E428
- Invert Sugar Syrup
- Flavouring
- Acid
- Wheat Starch
- Sweet Whey Powder
- Thickener
- Water
- Modified Starch
- Elderberry Extract
- Whey Powder
- Starch
- Natural Flavouring
- Salt
- Raspberry
- Sugar
- Whole Egg
- Wheat Flour
- Dextrose
- Glucose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)