Globus Cordon Bleu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1048kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1048.0kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.0g |
| Saturated Fat | 2.5g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 19.230769230769234% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.2% |
| Saturated Fat Value | 2.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 440.00000000000006mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 440.0mg |
| Sugars | 1.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pêche Océan,marque Repère Filet De Saumon Sauce Citron (Similarity score: 6.62)
- Doux Nuggets De Poulet (Similarity score: 7.77)
- Nuggets De Poulet (Similarity score: 7.77)
- Le Gaulois Frites De Poulet Panées (Similarity score: 7.86)
- Strauss Houmous Aux Pignons De Pin (Similarity score: 9.09)
- Scharrel Kipschnitzel (Similarity score: 10.28)
- Jumbo Kip Cordon Blue (Similarity score: 10.41)
- Sourdough Bread Bowls (Similarity score: 10.68)
- Ametller Origen Pa De Motlle Sense Crosta (Similarity score: 10.73)
- Franprix Le Pain Burger Farine Complète (Similarity score: 10.85)
- Mon Pain Bio (Similarity score: 10.91)
- Le Picoreur Nuggets Au Poulet (Similarity score: 11.10)
- Bimbo Pan De Molde (Similarity score: 11.39)
- La Vie Claire Terrine Aux 2 Saumons (Similarity score: 12.03)
- Bimbo Especial Torrada (Similarity score: 12.41)