Gletscherkrone Zimt Chips
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1816kj (435 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1816kj (435 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.1g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.1g |
| Saturated Fat | 4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 42.5531914893617% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 42.6% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 152mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 152mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Knusperone Zimt Chips (Similarity score: 9.44)
- Cantucci Alle Mandorle (Similarity score: 9.87)
- Laselva Cantucci Alle Mandorle (Similarity score: 9.87)
- Royal Family Pineapple Soft Cake (Similarity score: 15.71)
- Aldi Zimt Chips (Similarity score: 15.75)
- Pure Bliss Organics Organic Granola (Similarity score: 17.43)
- Coviran 6 Barritas De Cereales (Similarity score: 18.07)
- Unide Barrita Cereales Con Chocolate (Similarity score: 18.81)
- Celiane Biscuit Fourré Abricot X2 (Similarity score: 18.98)
- Auchan Tartinettes Chocolat (Similarity score: 19.15)
- Jardin Bio Nos Petits Trefles À Croquer (Similarity score: 19.35)
- Biscuits (Similarity score: 19.53)
- Saïda Start (galettes Céréales Et Lait) (Similarity score: 20.49)
- Tasty Brand Inc Tasty, Chocolate Chip Cookies (Similarity score: 20.53)
- Spar Barritas De Cereales (Similarity score: 20.74)