Glazed donuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1636kj (392 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1636kj (392 calories/kcal) |
| Fiber | 2.2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 6.52g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.52g |
| Saturated Fat | 10.87g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 10.9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 174mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 174mg |
| Sugars | 17.39g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.39g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mcdonald's Brioche Al Cioccolato (Similarity score: 17.07)
- Grand Jury Barre Céréales Chocolat (Similarity score: 18.31)
- Motta Buondì Cacao & Crema Pasticcera (Similarity score: 18.45)
- Bauli La Colomba 5 Céréales (Similarity score: 18.83)
- Original Glazed Doughnuts (Similarity score: 20.16)
- Original Glazed Doughnuts (Similarity score: 20.16)
- Original Glazed Doughnuts (Similarity score: 20.36)
- Original Glazed Doughnuts, Original Glazed (Similarity score: 20.36)
- Magnum, Unilever Ice Cream Bar (Similarity score: 20.54)
- Carrefour Barres Céréales Chocolat Noir (Similarity score: 21.10)
- Coop Coop Muffins Citron (Similarity score: 21.11)
- Dulcesol Tarta De Manzana (Similarity score: 21.29)
- Dulcesol Tarta De Manzana (Similarity score: 21.29)
- Colomba Al Cioccolato (Similarity score: 21.42)
- Colomba Con Crema Pasticcera (Similarity score: 21.42)
Ingredients List
- Donut
- Palm Oil
- Dextrose
- Yeast
- Salt
- Soya Flour
- E450i
- Soya Oil
- Whey Powder
- Soya Lecithin
- E500ii
- E375
- E481
- E282
- Honey
- E1100
- Acetylated Tartaric Acid Esters Of Mono And Diglycerides
- E920
- E160b
- E100
- E300
- Dried Albumen
- Reduced Iron
- Glaze
- Water
- Palm Oil
- E170i
- E406
- Salt
- E471
- E491
- Natural And Artificial Flavouring
- E202
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- E927a
- Water
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)