Glacier bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1209kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1209kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.63g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.63g |
| Saturated Fat | 15.79g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 85.72204125950053% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85.7% |
| Saturated Fat Value | 15.8g |
| Score | 18 |
| Sodium | 79mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 79mg |
| Sugars | 23.68g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Bars, Vanilla, Chocolate (Similarity score: 0.00)
- Polar, Wells Enterprises Inc Caramel Crunch Bars, Caramel (Similarity score: 2.12)
- Lidl Profiteroles Bianchi (Similarity score: 9.40)
- Cornetto Cornetto Panna E Cioccolato (Similarity score: 11.45)
- Dia Conos Nata Chocolate (Similarity score: 11.53)
- Lidl,italiamo Tartufo Al Cioccolati (Similarity score: 12.11)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 13.27)
- Carrefour Mix Conos Vainilla Y Chocolate (vainilla) (Similarity score: 13.86)
- Carrefour Cono Sabor Nata Con Crocanti De Avellana (Similarity score: 14.66)
- Tartufo (Similarity score: 15.76)
- Grand Jury Batonnets Vanille (Similarity score: 18.69)
- Tesco Free From,tesco 3 Choc Sticks (Similarity score: 19.60)
- Gildo Rachelli Tiramisu (Similarity score: 20.07)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 20.07)
- Tiramisù (Similarity score: 20.07)
Ingredients List
- Ice Cream
- Chocolate Flavored Coating
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)