Glace chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 761kj (182 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 761.0kj (182 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 7.0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 40.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40.0mg |
| Sugars | 19.8g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Danone,danette Danette Mousse Liégeoise Café (Similarity score: 7.23)
- Danone Danet Vainilla (Similarity score: 7.23)
- Tesco Chocolate Trifles (Similarity score: 7.83)
- Bauermövenpick,nestle Feinjoghurt Karamell (Similarity score: 9.75)
- Migros Milkiss Chocolat Noisette (Similarity score: 10.21)
- Picard Crème Glacée Vanille (Similarity score: 10.85)
- Zott Monte (Similarity score: 11.83)
- Eskimo Cremissimo (Similarity score: 11.90)
- L'angélys Chocolat Noir Fruit De La Passion (Similarity score: 12.11)
- Franprix Petits Pots De Creme Chocolat (Similarity score: 12.22)
- Nestlé,extrême Extrême Menthe Chocolat (Similarity score: 12.76)
- M&m's Chocolate M&m's Mix (Similarity score: 12.96)
- Carrefour Creme Glacee Vanille (Similarity score: 13.19)
- Eskiss,marque Repère,trofic Vrac Crème Glacée Vanille (Similarity score: 13.61)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Crème Fraîche D'isigny (Similarity score: 13.63)