Glace au chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 808kj (194 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 808kj (194 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 63.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.3% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 20.4g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Adélie Chocolat Crème Glacée (Similarity score: 6.12)
- Délisse,marque Repère Crèmes À La Liégeoise Au Chocolat (Similarity score: 6.15)
- Altiflore Make Your Own Mayflower (Similarity score: 7.11)
- Fraisier X2 Décongelé (Similarity score: 8.45)
- Gildo Rachelli Glace Noix Coco (Similarity score: 8.75)
- L’angelys Creme Glacèe (Similarity score: 9.91)
- Bio Village,marque Repère Vrac Crème Glacée Chocolat Noir Bio (Similarity score: 10.20)
- Motta, Nestlé Gelato Fiordilatte (Similarity score: 10.31)
- Casa Grande De Xanceda Helado De Yogur Y Arándanos Sabor Silvestre Ecológico (Similarity score: 10.33)
- Auchan Bavarois Framboises (Similarity score: 11.10)
- Erhard Crème Glacée Yaourt (Similarity score: 11.36)
- Erhard Glace Yaourt (Similarity score: 12.59)
- Ben & Jerry's Chocolate Cherry Garcia (Similarity score: 12.60)
- Gaby's Farm Gourmet Tropical Fruit Ice Cream (Similarity score: 13.01)
- La Belle Aude Crème Glacée À La Vanille Bourbon De Madagascar (Similarity score: 13.16)